متأهل برنامه تلویزیون تلویزیون اخبار فرهنگی و هنری

متأهل: برنامه تلویزیون تلویزیون اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری نگاه عمیقی در حوزه طنز تلویزیون نمی‌بینم / رضا رفیع

رضا رفیع با انتقاد از اوضاع برنامه‌های طنز تلویزیون بخصوص در ایام رمضان، تصریح کرد: نگاه عمیقی را در حوزه طنز تلویزیون نمی‌بینم؛ اوج دید آن‌ها در حوزه طنز، ساخت

نگاه عمیقی در حوزه طنز تلویزیون نمی‌بینم / رضا رفیع

رضا رفیع: نگاه عمیقی در حوزه طنز تلویزیون نمی بینم

عبارات مهم : برنامه

رضا رفیع با انتقاد از اوضاع برنامه های طنز تلویزیون بخصوص در ایام رمضان، تصریح کرد: نگاه عمیقی را در حوزه طنز تلویزیون نمی بینم؛ اوج دید آن ها در حوزه طنز، ساخت برنامه هایی با مباحث سطحی است.

مجری برنامه «قندپهلو» در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تلویزیون زیاد سریال سازی می کند و برنامه طنزی که مردم را شاد کند و در عین خوش حالی بخشی، پیام، درس زندگی و نکات آموزشی هم داشته باشد، کم هست؛ جهت مثال برنامه «قندپهلو» قرار بود که در ماه مبارک رمضان ساخته شود ولی به علت اینکه گفتند پول نداریم نتوانستیم این برنامه را بسازیم؛ در حالی که این برنامه کمترین هزینه را داشته و هزینه ساخت آن به اندازه نصف پول دکور «ماه عسل» هم نمی شود.

رفیع تصریح کرد: تعجب می کنم که شرکت صداوسیما توانایی ساخت برنامه طنزی را ندارد که همه از آن راضی هستند و کمترین هزینه را دارد و دارای شعر، ادبیات، فرهنگ، نکات آموزشی هست. در واقع صداوسیما جهت ساخت برنامه ها زیاد به سمت و سویی می رود که انبساط خاطر و خوش حالی وجود ندارد و این برنامه ها باعث می شوند افرادی که مشکلی در زندگی خود دارند، با تماشای چنین برنامه هایی، آن را با پرسشها شخصیت های حاضر در سریال ها و مجموعه های تلویزیونی گره بزنند و زیاد اعصاب بیننده را بهم بریزد؛ بنابراین چنین برنامه هایی بازخورد بافایده و مثبتی نخواهد داشت.

او راجع به لزوم ساخت برنامه های طنز در تلویزیون بیان کرد: باید بودجه بیشتری را جهت ساخت برنامه های طنز تخصیص داده شده است دهند و برنامه های طنز متنوع را در ساعات متفاوت تولید کنند تا افراد متفاوت جامعه که به برنامه طنز نیاز دارند، متناسب با سطح درک و دریافت خود آن برنامه را تماشا کنند. ما به برنامه های «دورهمی»، «خندوانه» و «قندپهلو» نیاز داریم و باید جهت شئون متفاوت جامعه حوزه طنز فعال باشد.

رفیع با اشاره به پخش برنامه های طنز در ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: اگر پخش برنامه های طنز در ماه مبارک رمضان زیاد باشد بازخورد خوبی خواهد داشت. به علت اینکه مردم وقت بیشتری جهت تماشای تلویزیون دارند و به خصوص بعد از افطار دوست دارند که پای تلویزیون بنشینند و نوع برنامه های تلویزیون است که می تواند این اتفاق را رقم بزند و مخاطب را پای تلویزیون نگه دارد. ولی کمتر این اتفاق می افتد.

سردبیر و مجری برنامه «قندپهلو» با بیان اینکه نگاه ها مقداری تفاوت کرده و تغییراتی هم در مدیریت ها به وجود آمده هست، ادامه داد: من نگاه عمیقی را در حوزه طنز تلویزیون نمی بینم و تمام اوج دید آن ها در حوزه طنز، ساختن برنامه ای با مباحث سطحی هست. نگاه ها محدود شده است و برنامه هایی با محوریت فکاهی، شوخ طبعی های معمول و گفت وگوهای نخ نما و کلیشه ای تولید می شود که هیچ گونه اختراع و خلاقیتی ندارند. برنامه طنزی را نمی بینم که از صفر تا ۱۰۰ آن با فکر تولید شده است و محصول فرهنگ بومی خودمان باشد و عموما نمونه این نوع برنامه ها را در کشورهای دیگر پیدا می کنیم که صرفا از روی دست آن ها ساخته شده است و تنها از لحاظ محتوا ایرانی شده است است.

او در آخر گفت: من عامل ساخته نشدن برنامه های طنز را اقتصادی می بینم. خود من چندین طرح متفاوت را در حوزه طنز می خواهم در تلویزیون پیاده کنم؛ ولی زمانی که می گویند پول نداریم، من هم مطرح نمی کنم. در واقع مسئله از نگاه بعضی از متولیان امر است که بعضاً نگاه و درک درستی از برنامه های پخته طنز ندارند. عموم برنامه های طنز ما از مسیر کارشناسی عبور نمی کنند و تنها محصول خوش آمدن یا نیامدن یک مدیر است.

رضا رفیع در سال های اخیر اجرای برنامه «قندپهلو» را در مناسبت ها جهت شبکه آموزش سیما عهده دار بود. او همچنین به مدت هشت ماه تا اسفند ماه گذشته، برنامه انتقادی و زنده «منبع موثق» (با نگاهی طنز به رسانه ها و خبر) را در شبکه چهار سیما سردبیری و اجرا می کرد که هم اینک پخش هر دوی این برنامه ها به علت مسئله مالی متوقف شده است است.

واژه های کلیدی: برنامه | تلویزیون | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz